Първомартенски традиции в Гърция

Мартениците в Гърция се наричат μαρτ’ς, мартис; μάρτη или μαρτιά. И до днес са запазени някои мартенски традиции в страната, които са много любопитни. Такъв е например обичая „Лястовица“

Лястовица

На 1 март учениците от училищата правят изкуствени лястовички и с тях отиват от къща в къща, за да събират подаръци в полза на училището. В миналото са участвали предимно момчета, защото момичетата не е било прието да ходят на училище.

Организирането, подготовката и изпълнението на обреда е ставало под ръководството на учител, тъй като се е целяло със събраните продукти и пари от момчетата по време на обхожданията им в селото да се подпомогне благосъстоянието на училището или църквата. В групата е имало само една „лястовица“. Тя е правена от дърво и е поставяна на дървено лостче, в основата на което е връзвана канапена връв. Този механизъм бил скрит под една полусфера („половин кълбо“). Тя е изработвана от бяла хартия и е облепвана с парчета жълт варак (много тънък лист метал) , червена хартия и с листа от бръшлян, върху който също е залепван жълт варак С такъв варак е облепвана и самата „лястовица“. Този предмет е носен поотделно от всички момчета в групата, за да не им тежи по време на обхожданията по къщите в селото.

Групата на момчетата с „лястовицата“ се събирала в училищния двор, откъдето след това тръгвали по къщите из селото. Влизали са във всички къщи. Групата е била предвождана от момчето, което е носило „лястовицата“. При влизане в двора на посетената къща момчето с „лястовицата“ в ръце започва да я върти, а другите момчета от групата запявали „мартенските песни“.

Стопанките на посетените къщи дарявали момчетата с брашно, яйца, сланина, боб, фъстъци, бадеми и пари (предимно монети). Продуктите момчетата събирали за училището или църквата, които след това продавали на търг. Дарените пари във вид на монети момчетата събирали в малка торбичка, която връзвали с мартенички (червени и бели) конци за шийката на „лястовицата“

Днес обичая „Лястовица“ продължава да се празнува в някои райони на Гърция, като лястовиците са хартиени, украсяват се с бръшлян, пролетни цветя и шарени хартийки. Събраните парички или продукти се даряват на училището или на църквата.

Мартенски песни

В първомартенската обредност в Гърция са запазени типични за първи март песни. Те са свързани с идването на птиците, запролетяването и новия живот. Децата се радват на възраждането на природата, мартениците и птиците. Пеят „пролетта отново е тук с радост и любов“ ….В Гърция песните са известни под наименованието „хелидонисими“ (т.е. посветени на лястовиците, хелидон – лястовица).

Поговорки за март

Гръцката народна фантазия е дала много прякори на месец март.
Наричат го Ανοιξιάτης („Пролетник” – защото е първият месец на пролетта), Γδάρτης („Режещо”-студен), Παλουκοκάφτης ΚλαψομάρτηςΠεντάγνωμος (някой, който бързо си променя мнението – заради променливото време), Φυτευτής (засаждащ) и други интересни имена, свързани със странния характер, който народните вярвания му приписват.
Съществуват и много поговорки, свързани с променливите настроения на март:
– „Φύλα ξύλα για το Μάρτη να μην κάψεις τα παλούκια” (Запази си дърва за март, да не гориш колчетата),
– „Τσοπάνη μου την κάπα σου το Μάρτη φύλαγέ την” (Овчарю, през март си пази капата),
– „Μη σε γελάσει ο Μάρτης και χάσεις την ημέρα.” (Не позволявай на март да те заблуди (с лошото време) и да загубиш деня) или
– „Λόγια ψεύτικα σαν του Μαρτιού το χιόνι, που το ρίχνει από βραδύς και το πρωί το λιώνει.” (Думи лъжливи като мартенския сняг, дето вали вечерта, а на сутринта се е стопил) и много други.

Мартенските нощи

Традицията счита първите дни на март за опасни и че през нощите се скитат демонични същества, които вършат зло. Вярва се, че всичко, което измиеш в тези дни, ще се стопи, дървата, които нарежеш, ще изгният, ако се къпеш ще се нараниш. Затова или изобщо избягват да перат дрехите в тези дни, или ако го правят, хвърлят подкова във водата, защото желязото, както се вярва, е лечебно и предпазва от бесове.

В своята първомартенска традиция са съхранили и много истории за грозните жени през март, за старите баби, за това как трябва да внимаваш като се жениш през март, защото не се знае каква ще бъде булката ти и т.н.

Споделете, ако знаете някои други традиции, свързани с първомартенската обредност в Гърция.

Leave a Reply